Logo - Pracownia krawiecka Józefa Błońskiego-usługi krawieckie,poprawki,szycie na miarę garniturów
Krawiec Józef Błoński - Opisy Klasycznych Strojów Męskich
   Stroje męskie - Garnitur Sportowy, Tweedowy
 

Strona: Stroje męskie > Opis - Garnitur Sportowy


Garnitur Sportowy, Tweedowy


Garnitur tweedowy, sportowy - szycie na miarę garnituru, Krawiec Józef Błoński O stroju…

W wioskach Szkocji i Irlandii opracowano i zaczęto wytwarzać materiał który współcześnie nazywamy tweedem. Światową promocją tej wełny zajęła się jednak znacznie później angielska arystokracja, która od połowy XIX wieku przejmowała ziemię w Szkocji pod własne majątki.

Znakomity materiał zyskał wówczas uznanie możnych Anglików ze względu na swoje właściwości, szczególnie dobre dostosowanie do tamtejszych chłodnych i wilgotnych warunków, wytrzymałość i ciekawą kolorystykę. Ambicją przybyłych rodów angielskich było posiadanie własnego, unikalnego wzoru i kolorystyki dla wełny tweed-owej.

Stąd był już tylko krok od połączenia nieformalnego materiału którym jest niewątpliwie tweed i garnituru, którego krój wykrystalizował się w drugiej połowie XIX wieku ale również w owym czasie jako strój nieformalny. Powstałą garderobę nazywamy dziś garniturem sportowym ze względu na jego początkowe zastosowanie. Od tego bowiem czasu, angielscy dżentelmeni przechadzali się i uprawiali łowiectwo najchętniej w garniturach z tweedu.Marynarki tweedowe - Pracownia Krawiecka Józefa Błońskiego - szycie na miarę garniturów Krój

Najczęściej szyte na miarę są garnitury sportowe wersji spacerowej, które nie odbiegające od kroju klasycznego garnituru (przykład na zdjęciach).

Wachlarz możliwych zmian w kroju jest tutaj szczególnie widoczny w przypadku garnituru łowieckiego. Najpopularniejsze garnitury tweedowe stworzone na potrzeby łowiectwa posiadają między innymi:
- tzw. ruchome ramię w różnych wersjach,
- szerokie, nakładane kieszenie (w rozmaitych odmianach kroju),
- dodatkową kieszeń pomiędzy kieszenią boczną i piersiową,
- zapinany kołnierz,
- wzmocnienia skórzane w tym tzw. skórzane ramię.

Bardzo charakterystyczną odmianą omawianego garnituru jest tzw. „Norfolk”. Garnitur o szczególnym, zmienionym kroju.

*Uwaga! Współcześnie marynarka tweedowa jest często noszona ze spodniami z denimu lub wełnianymi spodniami w jednolitym kolorze koordynowanym z marynarką (np. z zieloną kratą marynarki).


Kolorystyka

Istnieje wachlarz rozmaitych wariantów kolorystycznych i deseni tweedu. Najpopularniejsze to kraty w tym kraty Balmoral, jodełki, pipety, kurze łapki i melanże zwane Donegalami. Wszystkie te materiały w momencie powstania były raczej grubymi materiałami w żywych kolorach ziemi. Obecnie w odpowiedzi na rynkowe zapotrzebowanie tweedy są często „odchudzane” i zyskują wciąż nowe rozwiązania kolorystyczne. Trzeba zaznaczyć jednak, że najbardziej klasyczne są wciąż najpopularniejsze.

**Uwaga! Klasyczny tweed w klasycznej grubszej gramaturze jest materiałym "niezniszczalnym". Nieposiada tendencji do odkształcania się oraz jest wytrzymały na pogodę i przecieranie.

Józef Błoński
Warszawa, 15 Sierpnia 2013


Zobacz inne opisy strojów męskich: - Garnitur Wieczorowy - Garnitur Sportowy - Garnitur Klubowy - Garnitur Ślubny - Smoking - Smoking Biały, Tropikalny - Frak - Surdut - Stresemann, Stroller - Płaszcz (Dyplomatka, Chesterfield, Polo, Ulster, Covert, Raglan ...)zobacz więcej

> Krawiec Józef Błoński - Galeria strojów męskich szytych na miarę

Warszawa, Piwna - Krawiec Józef Błoński - smoking biały, tropikalny na miarę Krawiec Józef Błoński - Smoking na miarę - szycie na miarę, smoking bespoke Szycie na miarę, bespoke Warszawa Stroller, Stresemann z sztuczkowymi spodniami - Pracownia Krawiecka Józefa Błońskiego - Warszawa, Piwna 6 - garnitury na miarę, szycie na miarę

Inne galerie

> Galeria strona główna

> Galeria Stroje Męskie

> Galeria Stroje Damskie

> Galeria Stroje Nietypowe

> Galeria Pracownia Krawiecka i Okolice

> Detale krawieckie

ornament

mapa strony