Garnitur Klubowy (Marynarka Klubowa)

O stroju…

Historyczny początek stroju określa się niekiedy na rok 1837 lub 1825. Wydaje się jednak, że współczesny wygląd Garnituru Klubowego wykrystalizował się znacznie później w angielskich klubach dla dżentelmenów.

Zastosowanie stroju jest już od dawna bardzo szerokie, ale wiążące się raczej z mniej oficjalnymi okolicznościami. Uznanie Garnituru Klubowego za strój nieformalny jest współczesną tajemnica sukcesu tej garderoby.

Krój i kolorystyka 

Krój Marynarki Klubowej jest właściwy dla garnituru. Marynarka jedno lub dwurzędowa i spodnie. Klapy – zarówno normalne jak i krojone w szpic. Garderoba obecnie często noszona bez krawata, co podkreśla jej nieformalność .

Kolory marynarek, które kiedyś właściwe były dla klubu dżentelmena – teraz uzależnione są jedynie od upodobania mężczyzny. Najczęściej marynarki występują w granacie i niebieskim, rzadziej zielonym, a nawet czerwonym (możliwe są również kolorowe pasy).

Istnieją dwa bardzo charakterystyczne elementy Garnituru Klubowego. Pierwszy to guziki, które w zależności od upodobań mogą być w kolorze srebrnym lub złotym. Drugim elementem są spodnie, które różnią się kolorem od marynarki i są najczęściej w odcieniach szarości.

Józef Błoński
Warszawa, 3 Sierpnia 2013

Garnitur klubowy, marynarka klubowa