Logo - Pracownia krawiecka Józefa Błońskiego-usługi krawieckie,poprawki,szycie na miarę garniturów
Krawiec Józef Błoński - Opisy Klasycznych Strojów Męskich
   Stroje męskie - Surdut
 

Strona: Stroje męskie > Opis - Surdut


Surdut


Garnitur tweedowy, sportowy - szycie na miarę garnituru, Krawiec Józef Błoński W kwietniu 2010 roku podczas ślubu brytyjskiego następcy tronu księcia Wiliama i Kate Middleton w londyńskim Opactwie Westminsterskim - tylko jeden gość wystąpił w surducie, wszyscy pozostali mężczyźni ubrani byli w żakiety męskie.

Po ślubie najwięcej uwagi poświęcono oczywiście młodej parze, brytyjskiemu premierowi Cameronowi i jego małżonce, Davidowi i Victorii Beckham, kapeluszowi pewnej księżnej oraz ubranemu właśnie w jedyny surdut na uroczystości, królowi Tonga George Tupou V.
(Tonga jest archipelagiem około 170 niewielkich wysp na południowym Pacyfiku)


Okazało się, że dobrze uszyty oraz przemyślany dobór stroju - może na chwilę zwrócić uwagę świata, na jego małą, może zbyt małą część aby była ważna na co dzień.


*Pierwsze zdjęcie przedstawia 3 stroje - żakiet angielski, surdut i garnitur. Wszystkie stroje wg mody na 1900 rok.
**Kolejne zdjęcie przedstawia króla Tonga George Tupou V w roku 2010, podczas uroczystości ślubnych w londyńskim Opactwie Westminsterskim.(Surdut w wersji dwurzędowej)


Marynarki tweedowe - Pracownia Krawiecka Józefa Błońskiego - szycie na miarę garniturów O stroju…

Koronę strojów męskich dziennych dzierży dziś Żakiet Angielski ale jeszcze na początku XX wieku nie było to pewne.

Żakiet Męski był bowiem u zarania pomyślany jako strój do jazdy konnej. Surdut natomiast wiązany był mocniej z chwałą oręża wojen napoleońskich, a od 1840 roku był częścią garderoby najważniejszych wówczas armii świata – Prus, Rosji, Francji i Ameryki.
Szlachetniejsze pochodzenie pozwoliło Surdutowi zyskać popularność, a w końcu królować na salonach od około 1850 roku aż do końca wieku. Początek 20 wieku to już w finale przegrana konkurencja z żakietem męskim, który najpierw zostaje uznanym zamiennikiem surduta, a … a dziś o surducie pamiętają już tylko nieliczni.

***Zmiana popularności obu strojów przebiegała szybciej w klasach niższych (pracujących) i wolniej wśród posiadaczy tytułów szlacheckich.


Józef Błoński
Warszawa, 17 Października 2013


Zobacz inne opisy strojów męskich: - Garnitur Wieczorowy - Garnitur Sportowy - Garnitur Klubowy - Garnitur Ślubny - Smoking - Smoking Biały, Tropikalny - Frak - Surdut - Stresemann, Stroller - Płaszcz (Dyplomatka, Chesterfield, Polo, Ulster, Covert, Raglan ...)zobacz więcej

> Krawiec Józef Błoński - Galeria strojów męskich szytych na miarę

Warszawa, Piwna - Krawiec Józef Błoński - smoking biały, tropikalny na miarę Krawiec Józef Błoński - Smoking na miarę - szycie na miarę, smoking bespoke Szycie na miarę, bespoke Warszawa Stroller, Stresemann z sztuczkowymi spodniami - Pracownia Krawiecka Józefa Błońskiego - Warszawa, Piwna 6 - garnitury na miarę, szycie na miarę

Inne galerie

> Galeria strona główna

> Galeria Stroje Męskie

> Galeria Stroje Damskie

> Galeria Stroje Nietypowe

> Galeria Pracownia Krawiecka i Okolice

> Detale krawieckie

ornament

mapa strony